Site Dili : TR | EN
MENU

SONBAHAR VE CİLT BAKIMI

Yaz dönemi yoğun güneş ışınlarına maruz kalan derimizde foto hasarlanma oluşur. Güneşten derimize ulaşan ultraviyole ışınları cildimizde hem görünür hem de hücresel boyutta hasar yapar.Ultraviyole ışınları lekelenmeye ve deri kuruluğuna neden olurken hücresel boyutta deriye esnekliğini veren kolajen miktarında, kök hücre dediğimiz fibroblastlarda ve deri altı dokuya dolgunluk veren hyaluronik asit miktarında azalma olur.Tüm bu hücresel boyutta oluşan değişiklikler derinin yaşlanmasına yol açar, buna fotoyaşlanma denir.Yaşa bağlı kronolojik yaşlanma genetik yapı ile ilişkilidir ve engellenemez. Ancak fotoyaşlanma önlem alınabilirse engellenebilir ve geciktirebilir. Foto yaşlanmanın engellenmesi için öncelikle güneşten korunmak gerekir.Özellikle yüz bölgesi yaşlanma etkilerinin çok görüldüğü ve yıl boyu güneşe maruz kaldığı için mutlaka güneş koruyucu krem,şapka kullanılarak korunmalıdır.Oluşmuş foto hasarlanma için neler yapılabilir? Günlük cilt bakımının bir parçası olan uygun nemlendirici kullanılması önemlidir.

Sonbahar  ve kış döneminde kullanılacak nemlendiricilerin içinde bulunabilecek bazı maddeler deride oluşan ultroviyole hasarı önlemede yardımcı olabilir. Meyve asitleri (alfa hidroksi asitler), deri üst tabakasını sayarak deri hücrelerinin çoğalmasını uyarırlar. Derideki ince çizgilerde ve lekelenmede azalma yanında gergin ve parlak bir görünüm sağlar. Meyve asitli nemlendiriciler kullanırken gündüz güneş koruyucu krem uygulanmalıdır. Hassas cildi olan kişiler meyve asitli nemlendirici kullanmamalı veya içinde düşük konsantrasyonda meyve asidi bulunan nemlendiriciler kullanmalıdır. Antioksidanlar ultraviyoleye bağlı hücre hasarını engelleyebilirler. Vitamin C, vitamin E ve koenzim Q10 bilinen antioksidanlardır. Vitamin C antioksidan etkisinin dışında kollajen sentezini artırarak kırışıklık oluşumunu önleyici özellik de gösterir.  Soğuk havalarda su içeriği fazla olan ürünler sürülüp; hemen soğuk havaya çıkılırsa soğukta kuruyan su içeriği deri kuruluğunu artıracaktır. Soğuk, kuru ve rüzgarlı havalarda nemlendiriciler dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce uygulanmalı, yağlı kremler tercih edilmelidir.

Foto hasarlanmayla azalan maddeleri ve vitaminleri içeren ilaçlar direk derinin içine de uygulanabilir. Bu iki yöntemde mümkündür; mezoterapi ve dermaterapi. Bu iki uygulama uzman hekim tarafından uygulanmalıdır. Mezoterapi,özel bir enjektör kullanılarak derinin içine veya hemen altına hyalüronik asit, amino asit ve vitamin karışımının uygulanmasıdır. Dermaterapi de ise roller veya dermapen aletler kullanılarak deride mikro kanallar açılır ve sürülen ilaç ve vitamin karışımları bu kanallar yoluyla deri içine emilir. Bu uygulamalar seanslar şeklinde; 2-3 haftada bir uygulanmalıdır. 

Sonbahar ayları kimyasal peeling uygulamasına başlamak için uygun aylardır. Kimyasal peeling; kimyasal ajanlarla uygulanan derinin üst tabakalarının hasarlandırılması işlemidir. Hasarlanma sonucunda oluşan yara iyileşme sürecinde ince deri çizgileri azalır, lekeler kaybolur, güneş hasarına bağlı oluşan kalınlaşmalar (aktinik keratoz) giderilir. Dermaterapi ve kimyasal peeling kombine edilerek daha etkili sonuçlar elde edilebilir.

Uzm.Dr. Mediha Yılmaz
Dermatoloji Uzmanı