Site Dili : TR | EN
MENU

KLİMALAR ZATÜREYE NEDEN OLABİLİR

Küresel ısınmanın da etkisiyle hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstüne çıkması ev, iş yerleri ve araçlarda klimaların  uzun süre kullanılmasına neden olmaktadır. Klimaların uzun süre, düşük sıcaklıkta, kontrolsüz ve bakımının yapılmadan kullanılması ise ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. 

Aşırı soğuk ve kuru havaya sürekli maruz kalınması, ani ısı değişiklikleri kişinin vücut direncinin düşmesine ve kolaylıkla üst solunum yolu hastalıklarına hatta zatüreye kadar giden akciğer hastalıklarına yakalanılmasına neden olabilir. Klimalara bağlı olarak sinuzit ve bronşit en sık görülen solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bronşitler daha çok akut bronşit şeklinde görülmektedir. Akut bronşit bronşların akut bir iltihabıdır. Ayrıca klimaların üflediği soğuk havaya direkt maruz kalmak, yüzdeki sinir kılıfını etkileyerek yüz felcine, kas ağrılarına, kas tutulmalarına, sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde göz dibi iltihabı ve beyin iltihabına neden olabilir.

Klimaların üflediği soğuk hava ve ortama yaydığı tozlar, özellikle alerjik bünyeli kişilerin şikayetlerini ve krizlerini tetikler. Bu da astım krizlerinin ortaya çıkmasına ve şiddetli kuru öksürüklere neden olur. Alerjik bünyesi olanların ani ısı değişikliklerinden kaçınmaları gerekir. Klimalar ayrıca allerjik zatüreye neden olabilirler. Alerjik zatüreye, klima sistemlerinin nemlendirme bölümlerinde üreyen küf mantarları yol açar. Akut alerjik zatürre küf mantarları bulunan havanın solunmasından 4-6 saat sonra ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve  halsizlikle gribal enfeksiyon gibi başlar, daha sonra da öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüste sıkışma gibi akciğerlerde belirtiler ortaya çıkar. Kronik alerjik zatürre ise sinsi olarak yavaş yavaş gelişir, nefes darlığı, yorgunluk ve kilo kaybı oluşur. Bu hastalıkların tedavisi için hastanın allerjenle temasının kesilmesi gerekmektedir. 

Temizliği, dezenfeksiyonu ve bakımı her yıl iyi yapılmayan klimaların filtre sistemlerinde uygun nem ve ısıda birtakım bakteriler birikir, çoğalır ve ortam havasına dağılırlar. Sık seyahat edenlerde, otellerde kalanlarda salgınlara neden olduğu için Lejyoner Hastalığı diye bilinen “Legionella pneumoniae” adlı bakterinin neden olduğu, “Legionella pnömonisi” de bu şekilde klimaların neden olduğu hastalıklar arasındadır. Hastalık tipik zatüre belirtilerine benzer belirtiler vermez. Akciğer ve solunum sistemine ait şikayetler ön planda değildir. İlk 24-48 saat içinde halsizlik, kırgınlık, yaygın kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı ve huzursuzluk vardır. Daha sonra ateş ve kuru öksürük görülür. Bulantı, kusma ishal, karın ağrısı olabilir. Hastaların % 20’sinde sinir sistemi bulguları, konsantrasyon bozuklukları hatta koma görülebilir.Tedavide bu bakterilere yönelik antibiyotikler uygun süre ve uygun dozda kullanılmalıdır.

Klimaların zararlarından korunmak için alınacak önlemler şunlardır; klimaların bakım ve temizliği her yıl yapılmalıdır, bakteri filtresi kullanılmalıdır, ortam için en ideal sıcaklık 25 derecedir ve ortamın aşırı soğutulmamasına dikkat edilmelidir, klimaların üflediği havaya direkt maruz kalınmamalıdır, klima ve sulardan düzenli örnekler alınıp düzenli aralıklar ile laboratuvarda incelenmelidir.


Uzm.Dr.Fulya GÜRKAN
Göğüs Hastalıkları Uzmanı