Site Dili : TR | EN
MENU

KANSERDE ERKEN TEŞHİS %90 BAŞARI SAĞLAR

Dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir. Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle ölmektedir. Serviks kanseri Türkiye'de en sık görülen 8. kanser türüdür. serviks kanseri için tarama ilk cinsel ilişkiye girdikten sonra başlamalı ve 65 yaşa kadar 5 yılda Pap- smear testi bir tekrarlanmalıdır.
Tıpta kadınlarda hayat kurtarıcı ve yaşam sürecini uzatıcı olarak görülen ve yararlılığı kanıtlanmış iki çok önemli test vardır; smear testi ve mamografi.

Kadın üreme sistemine ait kanserler arasında meme kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen serviks(rahim ağzı) kanseri erken dönemde yakalandığında tam şifa ile sonuçlanan bir durumdur.Rahim ağzı (serviks) kanseri, rahim ağzı dokusunun kötü huylu (malign) hücrelere dönüşümü sonrası ortaya çıkan bir kanserdir. Rahim ağzı kadın üreme organlarından olan rahmin (uterus) çıkış bölümü ile vajenin birleşen kısmıdır.  Tüm kanserlerde olduğu gibi serviks kanseri de uzun yıllar süren gizli hastalık döneminde ortaya çıkar.

Günümüzde erken tarama ve ciddi oranda bilinçlendirme kampanyalarına rağmen ancak hastaların %46’sına erken evrede tanı konabilmektedir. Tüm hastaları incelendiğinde 5 yıllık yaşam süresi rahim ağzı kanserinde %67’dir. Erken evre yani tanı anında etraf dokulara uzanmamış ve diğer organlara metastaz yapmamış olarak yakalanırsa 5 yıllık yaşam süresi, farklı bir deyişle hastalıktan kurtulma oranları %90’ı aşmaktadır. Bu da rahim ağzı kanserindeki tarama yöntemlerinin ve erken tanının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.Serviks kanserinde şikâyetler ortaya çıktıktan sonra da ne yazık ki hastalık yayılmıştır. İşte bu nedenle kanserleri erken dönemde tanımlamak için çeşitli testler uygulanmaktadır. Serviks kanserinin erken tanısındaki en önemli test smear testidir. Kişi, smear alınırken ağrı hissetmez. İşlem yaklaşık 1-2 dakika sürer.

Smear ile alınan örnekler patolojik olarak incelenerek kanser veya kanser öncüsü hücrelerin olup olmadığı araştırılır. Smear testi ve bazı kadınlarda HPV testi bu virüsün ve neden olduğu hücre değişikliklerinin saptanmasına yardımcı olabilir. Bu bakımdan tüm kadınların doktorlarının tavsiyelerine göre düzenli smear testi yaptırmaları çok önemlidir. Test uygulanmadan üç gün öncesi vajinada krem, fitil gibi şeyler kullanılmamalı ve aynı şekilde üç gün öncesinden cinsel birlikteliğe ara verilmelidir. Smear testi, adet döneminde olan kadınlarda, rahim ve rahim ağzı yarası bulunanlarda ve şiddetli kanama, akıntı olan kadınlarda uygulanan bir test değildir. Gebelik döneminde olan kadınlarda her hangi bir sıkıntı yoksa smear testi yapılabilir.
Smear testi sonucu rahim ağzı kanserini net bir şekilde ortaya koymaz. Uygulanan test rahim ağzında her hangi bir problemin varlığını ortaya koymak için yapılır. Şüpheli durumla karşılaşılmışsa devamında farklı testler uygulanır. Kanser varlığını tespit etmek için smear testi ile beraber yeni teknolojik imkanlar kullanılmalıdır.

Op.Dr.Nigar GÜLER
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı