Site Dili : TR | EN
MENU

HAMİLELİKTE AĞIZ BAKIMI

Hamilelik döneminde vücutta yaşanan pek çok değişimle birlikte ağız ve diş sağlığı da etkilenir. Hamilelik gingivitisi adını verdiğimiz dişeti hastalığı,hamile kadınların %30-%100ü arasında görülmektedir. Bu hastalık dişetlerinde şişlik,kanama ve şiddetli durumlarda ağrı ve dişlerde sallanma ile karakterizedir.

Hamilelik esnasında artan hormonlardan progesteron,immün sistemin baskılanmasına ve dişetindeki iltihabın artmasına sebep olur.Ayrıca dişeti hastalığı tedavi edilmediği takdirde erken doğuma ya da bebeğin düşük ağırlıkta doğmasına sebep olabilir.Bu sebeple hamilelerin ağız bakımına çok daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Hamilelik döneminde de,tüm bireylerin yapması gerektiği gibi,günde en az 2 kez dişler fırçalanmalıdır.Günde 1 kez ise diş ipiyle diş araları temizlenmelidir.Dişleri fırçalarken,dişetini de içine alacak şekilde,dişetinin üzerinden dişe doğru fırçalamaya özen gösterilmelidir.Böylelikle dişetleri de temizlenecek ve dişeti hastalığı oluşma riski azaltılacaktır.Hamilelikte gargara kullanılması gerekiyorsa alkol içermeyenler tercih edilir.Yine de hamilelerde gargara kullanılmaması bebeğin güvenliği açısından önemlidir.İlaç kullanılması gerekiyorsa güvenli ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

2. trimester (3.-6. ay arası) tedavi için en uygun dönemdir.0-3 aylık dönemde bebeğin gelişiminin etkilenme riski, 6-9 aylık dönemde ise erken doğum riski sebebiyle acil tedaviler dışında tedavi yapılması tercih edilmez.Bu sebeple hamilenin,hamilelik dönemi boyunca diş hekimi tarafından kontrol altında tutulması ve güvenli olan 2. trimesterde tedavisinin yapılması gereklidir

Hamilelik dönemindeki kadınlar,iyi bir ağız bakımı ile hem kendisinin hem bebeğin sağlığını korurlar. Bu sebeple diş ve dişeti bakımının ertelenmemesi,istenmeyen durumların ortaya çıkmasını önler.

 Diş Hekimi Gülay TEZER