Site Dili : TR | EN
MENU

Genç Çiftler Evliliği Öğrendi

Özel Hayat Hastanesi ve Plaza 16’nın sosyal sorumluluk projesi olan Evlilik Okulu, ‘Evlilikte Yaşanan Sorunlar ve Başa Çıkma Yöntemleri’ başlıklı dersle sona erdi. Dersin sonunda katılımcılara sertifika takdim edildi.
BURSA- Özel Hayat Hastanesi ve Plaza 16 işbirliğinde gerçekleştirilen Evlilik Okulu projesi tamamlandı. Psikolog Dilek Kaymak Kısaer tarafından verilen eğitimlerde 4 hafta boyunca ‘Evliliği Tanımak, Çiftler Arası İletişim, Evlilikte Çocuk, Evlilikte Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ konularının üstünde duruldu.
Plaza 16 ev sahipliğinde gerçekleştirilen eğitimin son dersinde evliliğin, bireyin yaşam kalitesini ve yaşamdan aldığı doyumun göstergesi olduğunu ifade eden Kısaer, “Evlilik rollerinde uyum içindeyseniz ve ortak değerleriniz varsa sağlıklı bir aile yapısına sahipsiniz. Ailede ortaya çıkan krizlerin ve çatışmaların üstesinden gelmek için aile fonksiyonlarını iyi tanımak gerekiyor” dedi.  

MESAJLAR ELEŞTİRİ, YARGILAMA İÇERMEMELİ
Aile yaşamında problemlerin günlük ve duygusal olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Kısaer, “Aile içinde iletişim açık ve dolaylı bir şekilde olmalıdır. Örnek vermek gerekirse ‘Yalan söylüyorsun’ yerine ‘bana doğruyu söylediğini düşünmüyorum’ ifadesi tercih edilebilir. Yargılama, tehdit etme, aşağılama, eleştirme gibi iletişimi engelleyen mesajlara yer verilmemelidir” ifadelerini kullandı.  

EVLİLİKTE YAPILAN YAYGIN YANLIŞLAR
Evlilikte ortaya çıkan çatışma durumlarında bireylerin bazen sağlıksız yöntemlere başvurabildiğini belirten Kısaer, şöyle devam etti: “Başkalarının yönlendirmelerine başvurmak, düşünmeksizin tepki göstermek, çözümü zamana bırakmak, yaygın yanlışların başında geliyor. Eşler arası ilişkilerde yaşanılan sorunların üstesinden gelmek için tarafların sorunlardan kaçmadan birbirlerine karşı uygun iletişim kanallarını kullanmaları gerekiyor.  Karşılıklı olarak istek ve duygularının nedenlerini belirtmeleri, çözüm önerileri geliştirmelerinden hem eşler ayrı ayrı hem de evlilik ilişkisi güçlenerek çıkacaktır. Sorunların üstüne gidebilmek bazen stresli bulunabilir ancak unutulmamalıdır ki tarafların, sonucundan doyum sağladıkları sorunlar gerçekten çözülmüş demektir.”
Programın sonunda Plaza 16 Genel Müdürü Betül Pamuk ve Psikolog Dilek Kaymak Kısaer tarafından ‘Evlilik Okulu’ katılımcılarına sertifika takdim edildi.