Site Dili : TR | EN
MENU

FUE YÖNTEMİYLE SAÇ EKİMİ

Kimler saç ektirebilir?
Ciddi kronik rahatsızlığı (Kalp damar, böbrek hastalıkları, kontrolsüz diyabet, hemofili gibi kanama, pıhtılaşma bozuklukları…) olmayan, saç alınacak sahada ekim için yeterli saçı bulunan, ekim yapılacak sahada herhangi bir deri rahatsızlığı bulunmayan erişkinler saç ekimi yaptırabilir.

Sonuçlar ne zaman alınır?

Saç ekiminden sonra 2-6 hafta içinde ekilen saçların büyük kısmı dökülür. Ancak saç kökleri deri altında kalır. Ekimden yaklaşık 10 hafta sonra mevcut saç köklerinden yeni saçlar uzamaya başlar. Nadiren ekilen saç greftlerindeki saçlar dökülmeden uzar.
Saç ekiminden 8-12 ay sonra saç ekiminin sonucunu değerlendirmek için en uygun zamandır. Saçların ilk çıkmaya başladığı zamandan bu tarihe kadar saçlar giderek kalınlaşır ve ensedeki saçların kalınlığına yakın bir hale gelir.

Ne zaman yapılmalıdır?
Saç dökülmesi genellikle kişilerde estetik kaygıya yol açar ve kişi kendini saç dökülme probleminden dolayı oldukça rahatsız hissedebilir. Saç ekimi konusunda kişi beklentilerini öncelikle iyi saptarsa sonuçlar daha umut verici olabilir. Saç ekiminden sonra hiçbir zaman anneden doğma gibi sık saçlar elde edilemez. Kişi bunu bilirse beklentileri daha gerçekçi olur ve saç ekimi sonrasında hayal kırıklığına uğramaz.
Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerde tüm saçlarım dökülsün ondan sonra saç ekimi işlemine başvururum gibi yanlış bir düşünce oluşabilir. Çünkü saç ekimi kişinin başındaki saçların gene kişinin saç ekimi ihtiyacı olan bölgelere saç naklidir. Tüm saçlar döküldükten sonra nakil yapılabilecek saç bulunamaz. Bu nedenle saç dökülmeniz başladığı günlerde doktora başvurmanız gereklidir.

Başarı oranları nedir?
Saç ekiminde kök kaybı uygulanacak tekniğe göre değişmektedir. FUT ile yapılan ekimlerde saç kaybı ortalama %15, FUE de ise %20 dir. Bunun dışında oluşabilecek kayıplar doktorun ve ekibin uygulama hatasından veya hastanın saç ekiminden sonra ekim bölgesini iyi koruyamamasından dolayı ortaya çıkar.
Saç ekimi işinin uzmanı olan deneyimli kişiler tarafından yapılırsa sonuç hastayı memnun edecektir. Saç ekimiyle ekilen saçlar dökülmemeye kodlanmış bölgeden alındığı için saçlar ömür boyu dökülmez. Ömür boyu taşıyacağınız saçlarınızı işinin ehli kişilere emanet ediniz.

Kadınlar saç ektirebilir mi?
Bayanlarda görülen saç dökülmesi problemi, erkeklerde görülenden farklıdır. Bayanlarda testosteron hormonu seviyesi, yaradılış olarak erkeklerdekinden daha azdır.
Bu nedenle bayanlarda saç kaybı sorunu çok farklı sebeplere dayanmaktadır. Bu sebeple doktor, hasta ile birlikte öncelikle bu sorunun sebebini araştırır.
Yapılan incelemeler sonucu doktor, kişiyi operasyona uygun bulursa, bayanlarda da erkeklerdeki gibi aynı bölge (iki kulağın arasında ve ensenin üstünde kalan bölge) donör bölge olarak kullanılır ve aynı teknikle tek tek alınan saç kökleri açıklık olan bölgeye aynı şekilde tek tek yerleştirilir.
Eğer dökülme sorunu olmayan bölgelerdeki saçlarda zayıflık tespit edilirse, operasyon sonrası saç güçlendirme tedavileri uygulanabilir.

Saç ekiminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Yeni nakledilmiş kökler oldukça hassastır. Özellikle yeni köklerin sorunsuz uyum sağlaması için saç ekimi yaptıran kişilerin, operasyondan sonra ilk 2 gün suyla temastan ve kozmetik ürünlerinin kullanımından kesinlikle kaçınması şarttır. Saç ekimi yapıldıktan sonra 3.gün, ekim yaptırılan merkezde hastaya ilk yıkama yapılır ve devam eden günlerde nasıl yıkama yapacağı uygulamalı olarak öğretilir. Saç nakli yapılan bölgelerde açılmış olan deliklerden ince kan sızıntıları olur ve bunlar pıhtılaşarak, saç derisinde kabuklanma şeklinde görülür. Bu kabuklanmaların kaldırılması veya bu kabuklanmalarla oynanması, yeni ekilen ve uyum sürecinde olan köklerin zarar görmesine, dahası yerinden çıkmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple kabuklanmalara kesinlikle müdahale edilmez.
Operasyon sonrası ilk günlerde mümkün olduğunca buzla kompres yapılması tavsiye edilir. Böylece operasyon sonrası oluşabilecek şişlikler engellenmiş olur.
Saç ekimi yaptıran kişilerin 1 ay süresince havuza, denize, solaryuma ve saunaya girmeleri ve spor yapmaları kesinlikle sakıncalıdır.
Yaz aylarında ekim yaptıranlar için, güneş ışığı ve sıcaktan korunmak amaçlı şapka kullanılabilir.
Ekimden sonra bir hafta boyunca hastanın sırt üstü yatması ve ekim yapılan bölgeyi mümkün olduğunca yastığa değdirmemesi tavsiye edilir.
Saç ekimi operasyonundan itibaren 5 gün süreyle, doktorun önereceği antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?
Günümüzde en sık FUT (Follicular unite transplantation), FUE (Follicular unite extraction) teknikleri ile saç ekimi uygulaması yapılmaktadır. Bazı hastalarda her iki teknik bir arada kullanılabilir. FUT tekniğinde ense üzerindeki sağlıklı saç bölgesinden saçlı deride gerginlik yaratmayacak ölçüde iğ şeklinde bir deri parçası saç köklerinin açısına dikkat edilerek çıkartılır. Daha sonra bu deri parçası mikroskop altında 1,2 ya da 3,4 saç kökü içeren saç greftlerine ayrılır. Derinin alındığı saha cerrahi dikiş ile onarılır. Bu bölgede saçlar ile kapatılabilecek ince çizgi şeklinde bir iz oluşur. FUE yöntemi FUT yönteminden daha sonra geliştirilen saç greftlerinin özel bir alet tarafından tek tek alındığı daha konforlu bir uygulamadır. Bu yöntem ile saçların alındığı sahada iz kalmaz, kulak üzerindeki saçlı deriden de greft almak mümkün olur. Ayrıca birkaç seans FUT yöntemi yaptırmış ve tekrar FUT yöntemi uygulanamayacak hastalara da FUE yöntemi ile saç ekimi yapılabilir.
Her iki yöntemde de alınan saç greftleri içerdikleri saç köküne göre gruplara ayrılarak ekime hazırlanır. Saç ekimi yapılacak sahada ön saç çizgisi belirlenir.
Bölgedeki mevcut kılların yönüne dikkat edilerek küçük delikler açılır. Bu işlem sırasında alanda mevcut olan saç köklerine zarar verilmez ve bölgedeki saç yoğunluğuna dikkat edilerek delikler açılır. Saç greftlerinin 1,2 kök içerenleri tercihen ön saç çizgisini oluşturmak üzere kullanılır. Daha fazla saç kökü içeren greftler tepe bölgesinde oluşturulan saç helezonundaki saç sıklığını arttırmak için kullanılır. Ekim sonrası bölgenin temizliği yapılır. 
Saç ekiminde “minimal invaziv”(çok az hasar yapan) yöntem FUE saç ekimidir ve eski yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar az doku hasarı ve buna bağlı iş gücü kaybına neden olmamaktadır. FUE saç ekimi yöntemi diğer saç ekimi teknikleri gibi bir ameliyat değildir ve ameliyata bağlı ağrı, yara, enfeksiyon, kanama, iz gibi genel ameliyat risklerini taşımaz. FUE saç ekiminde alınan greft standart ve tek tip olduğu için ekilecek alanda cildi kesmeden ve kıla istenilen açı verilerek ekim yapılabilmektedir. Fue saç ekimi tarzı da saça doğala en yakın görünümü kazandırmaktadır. Saç ekimi uzmanlarına göre FUE saç ekiminin FUT saç ekiminden en önemli farklarından biri de saç ekimi açısının saç ekimi uzmanının elinde olmasıdır.

Uzm. Dr. Bayram BÖREKÇİ
Dermatoloji Uzmanı