Site Dili : TR | EN
MENU

FRAKSİYONEL LAZER NEDİR NASIL UYGULANIR?

FRAKSİYONEL LAZER

Fraksiyonel lazerler cilt yenilemek amaçlı kullanılan en son sistem cihazlardır. Fraksiyonel lazerler, tedavi edici etkisi yüksek, yan etkisi düşük olmaları sebebiyle, en çok tercih edilen yöntemler olmuştur. Fraksiyonel lazer sivilce izi, yara izi, kırışıklık, yüz sarkması ve çatlak tedavisinde ilk seçilen edilen yöntemlerdendir. 

Etki mekanizması: Fraksiyonel lazerler cildin üst ve alt tabakalarında etkili olmaktadır. Fraksiyonel lazer sistemlerinde lazer ışığı cilde minik sütunlar halinde gönderilir ve bu bölgelerde yeni kollajen oluşumu tetiklenir. Bu yöntemin avantajı, minik hasar bölgelerinin etrafında sağlam cilt alanlarının kalması sebebiyle ciltteki hasarın az olmasıdır. Böylece cildin iyileşmesi çok daha hızlı olmakta ayrıca lazerlerin yan etki oranı azalmaktadır.

10600 nm CO2 lazer daha çok tercih edilen lazer sistemidir. Bu fraksiyonel lazer üst deride soyulma ile birlikte alt deride yenilenme olur. 


Fraksiyonel lazer hangi tür tedavilerde kullanılır?

Cilt gençleştirme (kırışıklık tedavisi, cilt sarkma tedavisi) ,

Sivilce (akne) izi tedavisi 

Yara  ve  yanık izi tedavisi 

Leke tedavisi

Doğum  çatlakları  ve  stria

 

Fraksiyonel lazerler kaç seans uygulanır?

Fraksiyonel lazerde tedaviler seanslar halinde yapılır. Şikayetin cinsine göre en az 3-5 seans 3-8 hafta aralıklarla yapılabilir. Uygulama esnasında bazı hastalarda rahatsızlık hissi oluşabilir. Lokal anestezik kremler veya soğuk hava üfleyen aletlerle bu rahatsızlık hissi kolayca giderilir.

 

Fraksiyonel lazer uygulaması ne kadar süre alır?   

Fraksiyonel lazer uygulaması 5-10 dk sürer.

 

Fraksiyonel lazer uygulamasında acı hissedilir mi?   

Fraksiyonel lazer işleminden önce lokal anestezik krem sürülür. İşlem sırasında  ve sonrasında  buz  uygulanır. Bu sayede acı az hissedilir.

 

Fraksiyonel lazer uygulamalarının sonrasında neler beklenir?   

İşlem sonrasında hafif bir kızarıklık ve ödem olabilir. Ciltte hafif soyulmalar ve bronzluk olabilir. Ancak bu tür durumlar 3-7 gün içinde geriler.

 

Fraksiyonel lazer kimlere uygulanmaz? 

Deride aktif enfeksiyon ve iltihap olmamalıdır. 6 ay içinde oral isotretinoin kullanılmamış olmalıdır. Hamile kişilerde uygulanmaz.

 

Fraksiyonel lazer ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler? 

5-10 gün arası kızarıklık ve kabuklanma yapar. Kapatıcı kullanılarak iş ve sosyal hayata dönülebilir

 

Fraksiyonel lazer uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir? 

Operasyon sonrasında şikayetler hafif ve geçici olması nedeniyle işlemden sonra bir saat kadar güneş yanığı duygusu hissedilebilir. Tedavi sonrası makyaj yapılabilmekte ve lazer sonrası hafif nemlendiriciler sürülebilir. Yüzde ödem olursa buz paketleri ile soğutma faydalı olabilir. Fraksiyonel lazer sonrası 6 ay süre ile güneşlenmekten kaçınılmalı ve güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır.

 

Fraksiyonel lazer tedavi sonrası yan etkiler nelerdir? 

Bunlar fraksiyonel lazer uygulamalarında olabilir. Ancak yan etki görülme oranı oldukça düşüktür. 

Geçici veya kalıcı lekelenme,

Sivilce atağı,

Herpes enfeksiyonu atağı,

Enfeksiyon, Yara izi

 

Fraksiyonel lazer tedavisinin sonuçları ne zaman görülür? 

Frasiyonel lazer sonrası ödeme ve kollajen kısalmasına bağlı ani düzelme görülür. Daha sonra bu düzelme azalır. Asıl kollajen yapımı üçüncü aydan sonra başlar. İşlemin sonuçları en iyi 6 ay sonra ortaya çıkar.

 

Fraksiyonel lazer uygulaması bazen etkisiz olabilir mi? 

Eğer kırışıklık, iz ve sarkma şikayetleri fazla ise 3-4 seans yeterli olmayabilir. Hem seans sayısını arttırmak ve diğer tedavilerle birlikte uygulamak etkinliği arttırır.

 

Fraksiyonel lazer diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?   Fraksiyonel lazer PRP, mezoterapi, dolgu, radyofrekans gibi cilt yenileyen yöntemlerle birlikte kullanılarak iz, kırışıklık ve sarkma tedavilerindeki etkinliği arttırılabilir.


Uzm.Dr.Bayram Börekçi

Cildiye Uzmanı