Site Dili : TR | EN
MENU

Eşler İçin İlişki Pusulası

Özel Hayat Hastanesi Uzman Psikoloğu Filiz Yakmaz Basılgan, sağlam bir ilişkinin temellerinin ancak sağlıklı bir iletişim ile atılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu’nun geliştirdiği İlişki Pusulası modeli hakkında konuşan Basılgan; eşler arasındaki iletişimin oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.


Bursa Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali’nde Yıldırımlı kadınlarla bir araya gelen Uzman Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan, eşler arasındaki ilişkiyle ilgili önemli bilgiler verdi. Fertler arasında yaşanacak diyalog eksikliğinin, ailevi meselelerin temelini oluşturacağını belirten Basılgan, "Aile içi iletişiminin yoğunluk derecesi, insanların sosyal hayattaki ilişkilerini de doğrudan etkiliyor. Fertler arasında yaşanan diyalog eksikliği, etkili iletişimin aile dışına kaymasına sebep oluyor. Kişiler çalışma ya da sosyal hayattaki arkadaş gruplarıyla etkili iletişim kurma yollarını tercih ediyor. Dolayısı ile duygu ve düşüncelerin paylaşımı da ev dışına taşıyor. Eşler arasındaki anlayış ve davranış bütünlüğü, iletişimi güçlendirerek çocukların sosyal rollerini benimsemelerine yol açar" dedi.


Yıldırımlı kadınların büyük ilgi gösterdiği seminerde katılımcılarında sorularını cevaplayan Basılgan, “Aileler, kendi anne ve babası ile kayınpeder ve kayınvalide arasında bir sınır koymalıdır. Çünkü herkesin fikri ve düşünceleri farklıdır. Tabi ki onlardan bilgi alınması ve fikirlerinin sorulması önemlidir. Ama yapılacak bir baskı ailenin yapısını bozabilir. Hiçbir zaman ailede eşiniz veya siz aileler arasında denge sağlayamazsınız. Bu düşünce yanlıştır. Birlikte alacağınız karalar ve ortak hareketleriniz bu dengeyi sağlamalıdır. Niçin evlendiğinizin cevabını vermelisiniz. Bunun cevabını veremiyorsanız. Bir daha veremezsiniz. Eşler arasındaki iyi, kötü, küsme ve barışma gibi süreç sürekli tekrarlanırsa bu da bir sorun olduğunu gösteriyor. Eğer kötü veya sorun olduktan sonra çözüm bulunamıyorsa bu ileride büyük sorunların yaşanacağı anlamına gelmektedir” dedi.

FOTO GALERİ