Site Dili : TR | EN
MENU

OBEZİTENİN SAĞLIĞINIZ ÜZERİNE ETKİLERİ

Obezite vücutta fazla yağlanmaya verilen isimdir. Vücudunuzda bir çok hasara sebep olur. Ciddi obezitesi olan bireyler bir çok hastalık için adaydırlar. Bu hastalıklar

 • Tip 2 Diyabet

 • Yüksek Tansiyon

 • Uyku Apnesi

 • Kalp Hastalıkları

   • Kalp krizi

   • Kalp yetmezliği

   • Ritm bozuklukları

 • Kanserler

   • Endometrium kanseri


   • Serviks kanseri 

   • Over kanseri


   • Meme kanseri


   • Kolorektal (Kalın barsak) kanserler


   • Yemek borusu kanseri 


   • Pankreas kanseri


   • Safra kesesi kanseri


   • Karaciğer kanseri


   • Böbrek kanseri


   • Tiroid kanseri 


   • Prostat kanseri

   • Non-Hodgkin’s lenfoma

   • Multiple myelom 

   • Lösemi

 • Serebrovasküler hastalık ve İnme

 • Reflü hastalığı

 • Kemik /Eklem dejenerasyonları ve yaralanmaları

 • Alzheimer

 • Böbrek hastalıkları

 

Obezite ile kombine olarak, bu hastalıklar sonucunda yaşam kalitesi düşer. Çoğu durumda da sakatlıklar ve erken ölüm kaçınılmaz olur. Sigaradan sonra dünyadaki 2. en sık ölüm nedenidir. OBEZİTE CİDDİ BİR HASTALIKTIR VE ÖLDÜRÜR.Ciddi Obezite: Neden cerrahi gerekli?

Ciddi obezite, obezitenin en ciddi aşamalarından biridir. Birden kendinizi kilonuzla uğraşırken ve sürekli olarak kilo verim- alım siklusunun ortasında sıkışmış buluverirsiniz. Ayrıca muhtemelen bir çok diyet denemeleri yapmış ve bunlara rağmen kilonuzun arttığını ve bunun önüne geçemediğinizi anlamışsınızdır.

Neredeyse 10 yıldan uzun süre önce açıklanan çalışmalar ve dünyanın bir çok sağlık enstitüleri tarafından yapılan deklerasyonlar gösterdi ki;  

 1. Diyet, egzersiz, kilo kontrol programları vb. gibi konvansiyonel tedavilere vücudun direnç geliştirdiği, dolayısıyla obezite tedavisinde kilo kontrolünde kalıcı başarıyı sağlayamadıkları

 2. Bariatrik (Obezite) cerrahisi ciddi obezitenin tedavisinde ve uzun dönem kilo kontrolünün sağlanmasında tek başarılı tedavi yöntemidir.   

Bariatrik Cerrahi Bana nasıl Yardımcı olur?

Detaylı ve özenli bir tedavi planı ile birlikte kombine edildiğinde, bariatrik cerrahi uzun dönem kilo kontrolü sağlanması için çok etkili bir tedavidir. Yaşam kalitesinin artmasında oldukça dramatik farklılık yaratır. Bariatrik cerrahinin obezite ile ilişkili bir çok hastalığın gerilemesine veya tamemen tedavi olmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bunlar tip 2 Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, ve daha bir çoğudur. Sıklıkla, kilo verme döneminde hastalar günden güne kullandığı ilaçların azaldığını gözlemleyebilirler.

Daha da önemlisi bariatrik cerrahi ile sağlanan ciddi kilo kaybı ile sizin için ve aileniz için yeniden bir çok heyecan verici sosyal vb. imkanları gerçekleştirmenizi sağlayacak, ama en önemlisi sağlığınıza yeniden kavuşmanıza yardımcı olacaktır.   

Bariatrik Cerrahi Nasıl İşe Yarıyor?

Gastrik bypass, Sleeve (Tüp mide), SADI Bypass, Mini bypass, Transit Bipartisyon vb. gibi ameliyatlar sizin;

 1. Gastrointestinal yollarınızın ( mide ve barsaklar) anatomisini değiştirerek etki ederler veya,

 2. Değişik fizyolojik etkiler ile enerji dengenizi değiştirirler

 3. Yağ metabolizmanızı değiştirirler.

Ameliyatın tipinden bağımsız, doktorunuz ve kendiniz hangi ameliyatın size uygun olduğuna karar verdikten sonra, unutulmalıdır ki, Bariatrik cerrahi sadece bir “araçtır.” Kilo kaybında yaşanan başarı ameliyattan başka, beslenme, egzersiz, yanlış alışkanlıkların modifikasyonları vb. ile de ilişkilidir.   

Mide ve barsak anatominizin değişmesi ile, bazı bariatrik prosedürler ile barsaklardan salgılanan hormonların üretimini pozitif yönde etkilenir ve değişir. Bu sayede açlık  azalır ve tokluk hissi oluşur. Sonuç olarak yeme isteği azalır ve yeme miktarları azalır. İlginçtir ki, bu cerrahi ile oluşturulan hormonal değişiklikler, diyet yapılınca oluşan hormonal değişikliklerin tam tersidir. Oluşan bu hormonal değişikliklere daha detaylı bakalım:

 • Bariatrik Cerrahi ve Hormonal Değişiklikler
  Bariatrik cerrahi sonrası hormonal değişiklikler ile enerji tüketimi artar (kalori harcanması). Hatta bazı cerrahilerde bu tüketim daha da fazladır. Dolayısıyla diyetle verilen kilo kaybının tersine, cerrahi kilo kaybının uzun dönemde başarısı çok daha fazladır. Çünkü daha uygun bir enerji dengesi ameliyat sonrasında sağlanabilir.   

 

 • Diyet ve Hormonal Değişiklikler
  Diyetle elde edilen kilo kaybında , vücut tarafından enerji tüketimi beklenenin aksine  normalin altına indirilir. Bu dengesiz değişiklikler belli bir düzey sonrasında yeniden kilo alımına bile sebep olabilir.  

Ameliyat sonrası sağlanan ciddi kilo kaybı ile vücudunuzda daha bir çok değişiklikler olur ve bu değişiklikler sizin yağ metabolizmanızı artırarak, daha fazla yağ yakmanıza sebep olur. Kilo kaybı sonrası efor kapasiteniz de artacak ve daha fazla fiziksel aktivite yapabilme imkanınız ve enerjiniz olacaktır. Bu dönende zaten artırılması gereken hareket, yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi sporlarla ekstra yağ yakımını sağlayacaktır. Spor sizin kişisel mutluluğunuzu artırması ve stres düzeyinizin azaltılması için çok önemlidir. Ciddi fazla miktarda kilo kaybı, insülin (kan şekerlerini düşüren hormon), kortizol (stres hormonu) oranlarınızı dengeleyerek ayrıca bir çok diğer hormonla beraber, yağ depolanmasını azaltacak ve depolarınızın eritilmesini sağlayacaktır. Egzersiz obezite ile savaşta bir vazgeçilmez komponentlerden biridir.    

Çalışmalar göstermiştir ki; bariatrik hastaların %90’ından fazlası uzun dönemde fazla kilolarının yüzde 5 den fazlasını kaybetmektedir ve bunu koruyabilmektedir. Tabi burada doktorunuz ve onunla yakın takiplerinizi gerçekleştirmeniz çok önemlidir.

Bariatrik cerrahi

 • Can sıkıcı kilo alım-verim döngülerinden sizi kurtarır

 • Uzun dönem kilo kontrolünü sağlamada en etkili yöntemdir.

 • Yaşam kalitenizi artırır.

 • Sağlığınızın düzeltir ve daha bir çok hastalığı önler veya geriye çevirir

Uzun Dönem Kilo Kaybında Başarı

Bariatrik cerrahiler uzun dönemde kilo kaybında başarı sağlarlar. Çalışmalar göstermiştir ki; bariatrik hastaların %90’ından fazlası uzun dönemde fazla kilolarının yüzde 5 den fazlasını kaybetmektedir ve bunu koruyabilmektedir. Tabi burada doktorunuz ve onunla yakın takiplerinizi gerçekleştirmeniz çok önemlidir. Süper ciddi Obezlerde ise , hastaların %80 ve daha fazlası, uzun dönemde ilk kilosuna göre fazla kilolarının %50 sinden fazlasını vermiş olarak idame ettirebilir.

Artmış Yaşam Süresi

Büyük popülasyon çalışmalarında, obezite nedeniyle bariatrik cerrahi operasyonu geçiren hastalar ile, operasyon olmayan obez hastalar karşılaştırıldığında, değişik nedenlerle olan ölüm oranlarının ameliyat olan hastalarda çok daha az olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmalarda birisinde, ameliyattan sonra 5 yıllık takip döneminde hastaların kalp, dm vb. obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle ölüm oranlarının, ameliyat olmayan hastalara göre %89 azaldığı gösterilmiştir. Bir başka geniş popülasyon çalışmasında ise opere olan hastalarla olmayanlar karşılaştırıldığında, diabet nedeniyle ölüm oranlarında %90, kalp hastalıkları nedeniyle ölümlerde ise %50 üzerinde azalma saptanmıştır.  

Bariatrik ve metabolik  cerrahi mortalite (ölüm) oranları (1000 de 3) , safra kesesi cerrahisi sonrasındaki ölüm oranları kadardır. Karşılaştırıldığında kalça protez ameliyatlarının ölüm oranlarından daha düşüktür. Obezite ve metabolşk cerrahi hastaların ameliyat oldukları esnada sağlıklarının bozuk ve bir veya birden çok obezite ile ilgili hastalık mevcudiyeti göz önüne alındığında, bu ameliyattan sonra ölüm oranlarının düşük olması gerçekten çok değerlidir. Bu ameliyatı diğer cerrahi yöntemler ile karşılaştırıldığındaki mortalite yani ölüm oranları, cerrahi sonrası sağlıkla ilgili kazanımlar düşünüldüğü zaman kabul edilebilir bir risk olarak gözükmektedir. Yalnız unutulmamalı Obezite cerrahisi ameliyatlarından sonra başarının ve mortalite (ölüm) oranlarının düşük olmasının en önemli anahtarı cerrahi tecrübedir.

Obeziteye Eşlik eden Hastalıkların Gerilemesi veya Tamamen Düzelmesi

Genel olarak, herhangi bir nedenle oluşan mortalite yani ölüm oranlarındaki ameliyattan sonraki yıllarındaki anlamlı gerileme, obezite nedeniyle oluşan ve/veya kötüleşen bir çok ilişkili hastalığın, ameliyattan sonra gerilemesine bağlıdır.  

Bariatrik cerrahi çok fazla miktarda kilo kaybı ile birlikte obezite ile ilişkili bir çok eşlik eden hastalıkların gerilemesine ve hatta tamamen düzelmesine yardımcı olur. Bu ko-morbid durumlar arasında yüksek tansiyon hastalığı, uyku apne hastalığı, astım ve diğer obezite ile ilişkili akciğer bozuklukları, artrit, eklem rahatsızlıkları, lipid (kolesterol) yükseklikleri, Reflü hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı, venöz staz, üriner stres inkontinansı, psödotümör cerebri ve daha bir çoğu vardır.

Bariatrik cerrahiler aynı zamanda Tip 2 Diyabetin (Tip2 DM) gerilemesini ve hatta tamamen düzelmesini sağlayabilirler. Geçmişte diyabet tedavisi olmayan, ilerleyici bir hastalık olarak düşünülmekteydi. Tedavisinde fazla kilolu ve obez bireylerde, kilo kontrolü ve yaşam tarzı değişikliği ve antidiyabet ilaçları ve insülin kullanılmaktadır. Bu tedaviler esas itibariyle tip 2 Diyabeti kontrol altında tutmaktadır, fakat çok nadiren hastalığın gerilemesine yardımcı olabilmektedir. Ancak şu anda çok fazla bilimsel kanıt ortaya koymuştur ki, bariatrik cerrahi sonrası bu hastalıkta gerileyebilmektedir. 621 çalışmayı inceleyen geniş bir derlemede, 135000 den fazla hasta incelenmiştir. Hastaların %85 inden fazlasında hastalıklarında gerileme saptanmışken, %78 hastada Tip 2 DM tamamen düzelmiştir. Tip 2 DM de düzelme en fazla biliopankreatik diversiyon/Duodenal Switch ameliyatında %95 dolaylarında iken, Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatında bu oran %80 iken, ayarlanabilir gastrik band’da %60 civarındadır. Diğer bazı çalışmalarda ise diabetin tedavisinde, sleeve gastrektomi ile roux-en-Y bypass’ın oranlarının birbirine yakın olduğunu bulmuşlardır (%80).   

Diyabetin gerilemesi ve hatta düzelmesindeki mekanizmalar halen tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Ayarlanabilir gastrik bantta (kelepçe) diyabetteki düzelme kilo kaybına bağlıdır. Diğer cerrahilerde, örneğin Sleeve gastrektomi (tüp mide) veya Roux-en-Y gastrik bypass ‘de diyabet daha henüz hastanın kilo vermediği, ameliyattan sonraki çok erken dönemlerde olabilmektedir.  Bazı bariatrik hastalar daha hastaneden taburcu oldukları andan itibaren, normal kan şekeri ile evlerine gidebilmekte ve hatta antidiabetik ilaç kullanımına ihtiyaç kalmadığından ilaçlarını kesebilmektedirler.

Yaşam Kalitesindeki ve Psikolojik Durumdaki Değişiklikler

Sağlıkta ve artmış yaşam süresindeki iyileşmelere ek olarak, cerrahi kilo kaybı genel yaşam kalitesini de artırır. Ameliyattan sonra hastaların hareketlilik, kendine güven, iş yaşantısı, sosyal ilişkiler ve seksüel fonksiyonlar gibi ölçümleri de düzelmektedir. Bekarlık gibi, işsizlik oranları da azalmaktadır. Daha ötesi, depresyon ve anksiyete ameliyattan sonra gerilemektedir.


Doç.Dr.Evren DİLEKTAŞLI

Genel Cerrahi Uzmanı
Obezite Metabolik Cerrahi


BEDEN KİTLE İNDEKSİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN !