Site Dili : TR | EN
MENU

Dr. Hüseyin Çelen " Bel Fıtığı Aniden Oluşmaz "

Özel Hayat Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hüseyin Çelen, bel fıtığının aniden  oluşmadığını, ama aniden belirdiğini söyledi.  

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali’nde Yıldırımlı kadınlarla bir araya gelen Özel Hayat Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hüseyin Çelen, bel ve boyun fıtığı konusunda bilgi verdi. Bel fıtığının efsanevi bir hastalık olduğunu ve beli ağrıyan herkesin ‘acaba bende bel fıtığı mı  var?’ sorusuyla hastaneye geldiğini belirten Çelen, “Fıtık bir anda ortaya çıkan bir şey değildir. Yavaş yavaş içeriden işliyor. Siz onun farkında olmuyorsunuz. Bir gün bir şey yaptığınız da aniden sinire temasla beraber kendini ortaya çıkarıyor. O yüzden bel fıtığı ani oluşmaz, ama aniden belirir. Bir bel fıtığının oluşması yaklaşık 4 seneyi bulur. Bunun sonucunda yerden kağıt bile alırken, fıtık olduğunuzu  düşünürsünüz. Bu çok klasiktir. Esasında kağıdı aldığınız için değil, fıtığın sinire baskı yaparak oradaki  bütün kasları kilitlemesinden meydana gelir. Uyarı, kasları çalıştırmaya değil, hareket ettirmemeye yönelik ayarlanmaktadır” şeklinde konuştu.

Hamallarda hemen hemen hiç fıtık görülmemesine işaret eden Dr. Hüseyin Çelen, “Madem ağır kaldırmak bu kadar büyük bir unsur, neden o iş grubunda görülmüyor? Demek ki ağır kaldırmanın da tekniği bulunmaktadır. Ağır kaldırırken, mutlaka dizleri bükerek gücü belden değil dizden almak gerekiyor. Daha çok yandan ağır kaldırmak ağırlıkla dönmek ciddi risktir” dedi.

Omurlar arasında adeta süspansiyon vazifesi gören disklerin fıtıklaşmasına sebep olacak unsurların başında üstlerine binen yük geldiğini ifade eden Çelen, “Ağır cisim kaldırmayın, çekmeyin, itmeyin.  Taşıyacağınız yükleri her iki elinize eşit bölün. Omuz seviyesinin yukarısına doğru ağırlık kaldırmayın. Bu işleri yapmak zorunda kalırsanız da, yerden yük kaldırırken mutlaka dizler kırılarak çömelmeli, yük  sonra kaldırılmalıdır. Omuz üzerine yük kaldırılırken (çamaşır asma, dolap içi yerleştirme, perde asma gibi) dikkat edilmeli, varsa merdiven-tabure gibi bir yükseklik üzerinden bu işler yapılmalı, yukarı doğru uzanılmamalıdır. Yataktan kalkarken aniden bele yük bindirerek değil, önce yan dönüp dirseklerden  destek alınarak doğrulmalıdır. Ayakkabı çökerek giyilmelidir” diye konuştu.

FOTO GALERİ