Site Dili : TR | EN
MENU

Bursalı kadınlar verem hakkında bilgilendirildi

Hayat Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Özkul, verem hastalığının tedavisinin mümkün olmasına ve üstelik korunabilir bir hastalık olmasına karşın hâlâ dünyada en yaygın ve ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olduğunu söyledi.

Bursa Kent Konseyi ve Bursa Esnaf Kadınları Dayanışma Derneği işbirliği düzenlenen seminere katılan Hayat Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Özkul, verem hakkında önemli bilgiler verdi. Dr.Özkul, insanların sağlığı için tehlikeli hastalıklardan biri olan verem hastalığının halk arasında ince hastalık, tıp dilinde ise tüberküloz adı verildiğini söyledi. Dr. Ahmet Özkul, “Verem, Mycobacterium Tuberculosis isimli bakterinin yol açtığı bir hastalıktır. Verem hastalığının belirtileri öksürük, yorgunluk, gece terlemesi, kilo kaybı ve kan tükürme şeklinde olur. Hasta kişinin hapşırma, öksürük ve konuşma sırasında havaya saçtığı damlacıklar yoluyla bulaşır. Bulaşma için genellikle verem hastası bir kişi ile belirli süre birlikte yaşamak gereklidir. Hastanın aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşması olasılığı yüksektir” dedi.

Özkul, “Bilinen en eski hastalıklardan biri olmasına, sebebinin kesin olarak bilinmesine, 50 yıldır tedavisinin mümkün olmasına ve üstelik korunabilir bir hastalık olmasına karşın verem, hâlâ dünyada en yaygın ve ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olmaya devam etmekte ve yılda üç milyonu aşkın kişi hayatını kaybetmektedir. Yerküre üzerinde yaşayan her üç kişiden birisi tüberküloz ile karşılaşmış ve onunla tanışmış durumdadır. Halen yılda 8 milyon yeni verem hastası teşhis edilmektedir. Tüberküloz birden fazla organda görülebilen bir enfeksiyon olmasına karşın, daha çok akciğerler ve akciğerlere ait mediastinal lenf bezlerinde gözlenir” dedi.

Vereme dikkat çekmek için bir araya geldiklerini belirten Bursa Esnaf Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Sağlık Grubu Başkanı Mecbure Altun, halkın bilinçlenmesi için bu ve benzeri konularda seminerler düzenlemeye devam edeceklerini söyledi. Seminerin sonunda Bursa Esnaf Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hacer Özyürek ise verdiği bilgiler için Dr. Ahmet Özkul’a teşekkür belgesi takdim etti.

FOTO GALERİ