Site Dili : TR | EN
MENU

Ameliyat Masasından Kurtaran Fıtık Tedavi Yöntemi

Uzmanlar, son yıllarda toplumda oldukça sık duyulan bel ve boyun fıtığı rahatsızlığının proloterapiile ameliyat olmadan çözüme kavuşabileceğini söyledi.

Her 10 yetişkinden 8’inin hayatının bir döneminde bel ağrısı ile tanıştığını belirten uzmanlar, fıtığın aniden oluşabilecek bir rahatsızlık olmadığına dikkat çekti. Bel bölgesinde 5 omur bulunur, bunların arasında yumuşak yapıdaki diskler, eklemler, güçlü bağ dokular, kaslar ve omurlar arasından çıkarak bacaklara giden sinirler bulunduğunu ifade eden uzmanlar, bel ağrısı, bu yapılardan herhangi birinden kaynaklanabileceğini söyledi. Ameliyatlık olan fıtık rahatsızlığının proloterapi yöntemiyle giderilebileceğinin altını çizen Bursa Hayat Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzm. Op. Dr. Oktay Nar, “Proloterapi; enjeksiyon yöntemiyle uygulanan şekerli serum yöntemidir. Amaç ağrıyan bölgedeki sorunu ortadan kaldırarak tedavi edilmesidir. Proloterapide enjeksiyon yapılanbölgede, hücrelerin o bölgeye göçünü sağlayarak, tamir mekanizmasını işletmekoymaktır. Proloterapi tedavisi kas ve iskelet sisteminden kaynaklı tüm vücuttaki ağrıları ortadan kaldırma imkanına sahiptir. Özellikle bel boyunağrıların ve eklem ağrılarında güvenle kullanılabilmektedir. Yan etkisi yok denecek kadar azdır. 2 veya 3 seansta şikayeti ortadan kaldırmaktadır” dedi.

Proloterapi ilebel fıtığı tedavisinde bel fıtığı ameliyatlık olsa bile mutlaka denenmesi gerekir diye uyarıda bulanan Dr. Nar, “Proloterapi ile fıtığı oluşturan diskitekrar eski yerine girmesini sağlayarak fıtığı geriletiyoruz. Fıtığın etrafına şekerli serum enjeksiyonları yaparak şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlıyoruz. Ağrıyı ortaya koyan sebebin fıtık olduğunu düşünürsek ameliyatla fıtığı aldırmak yerine fıtığı tekrar eski yerine girmesini sağlamak daha basitbir yöntemdir. Bunu yaparken 3 ile 6 hafta arasında 2 veya 3 seans tekrar enjeksiyon uyguluyoruz” diye konuştu.