Site Dili : TR | EN
MENU

15 KASIM DÜNYA KOAH GÜNÜ

KOAH, sık görülen ve ciddi olan bir hastalık olmasına rağmen yeterince bilinmemektedir. KOAH görülme sıklığı 40 yaş üstü erişkinlerde %15-20’dir. Yani KOAH her 5 kişiden birinde bulunmasına rağmen sadece 10 hastadan biri doktora başvurmuş ve doğru tanı almıştır. Ülkemizde de 3-5 milyon KOAH’lıdan sadece 300-500 bini tanı almış ve tedavi olmaktadır.
KOAH dünyada yılda yaklaşık 3 milyon insanın ölümüne neden olarak tüm dünyada 3. ölüm nedeni olmuştur. Toplumun KOAH hakkında fazla bilgi sahibi olmaması hem tanı hem de tedaviyi geciktirmektedir. Türkiye’nin de içinde bulunduğu uluslar arası bir organizasyon olan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün katılımıyla oluşturulan “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına Karşı Küresel Girişim Grubu”  (GOLD) tarafından, KOAH hastalığına dikkat çekmek amacıyla her yıl Kasım ayının üçüncü çarşambası Dünya KOAH Günü olarak kabul edilmiştir.

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı); kronik (müzmin), nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan, hava yollarında tıkanma ve daralmanın olduğu,  nefes darlığı, öksürük, ve balgamla karakterize ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. En büyük nedeni sigaradır ve tedavide de en etkili faktör sigaranın bırakılmasıdır. Ayrıca evlerde odun ve tezek yakılmasıyla ortaya çıkan dumanlar, mesleki olarak kimyasal gaz ve tozlara maruz kalmak, genetik yani ırsi faktörler de KOAH oluşumunda etkilidirler. KOAH yaklaşık 20 yıl boyunca günde bir paket sigara içenlerde gelişir. İçilen sigara miktarı arttıkça bu süre daha da kısalır.

Özellikle sigara içen kişilerde sigaraya  bağlı önce öksürük ve balgam, daha sonra da nefes darlığının gelişmesi KOAH’ın oluştuğunu  gösterir. 40 yaş üstü sigara içmiş veya içmekte olan, mesleki olarak kimyasal gazlara maruz kalan veya tozlu ortamda bulunan kişilerin uzun süren öksürük, balgam, nefes darlığı  yakınmalarından en az birisinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurması ve hastalığın tanısı için nefes ölçüm testi yani solunum fonksiyon testi yaptırması gerekmektedir.
KOAH, ilerleyici  bir hastalık olmasına rağmen önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. . KOAH’ın erken tanısı hem tedavi başarısını arttırmakta hem de KOAH’a bağlı sakatlık ve ölümleri azaltmaktadır. KOAH’lı hastanın ilk yapması gereken sigaranın bırakılmasıdır. Bunun dışında diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, nefes yoluyla alınan ilaç tedavilerinin kullanılması, grip ve zatüre aşılarının yapılması, fiziksel aktivitenin yapılması hem hastalığın ilerlemesi hem de önlenmesinde gereklidir. Fiziksel aktivite için herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş yeterlidir.
     
Göğüs Hastalıkları  ve Tüberküloz  Uzmanı Dr. Fulya GÜRKAN.